• Kajtek

    Kajtek

Historia Kajtka

Kajetan Najdzion urodził się 26.07.2016 r. jako zdrowe dziecko. Gdy skończył 2,5 roku, zdiagnozowano u niego cukrzycę typu 1. W jednej chwili musiał stać się dorosłym, jego beztroskie dzieciństwo zamieniło się wręcz w koszarową dyscyplinę kulinarną i życiową.

Choroba ta charakteryzuje się podwyższonym poziomem cukru we krwi i wbrew wielu opiniom nie jest wynikiem spożywania nadmiernej ilości słodyczy. Istotą tej choroby jest całkowity brak lub niewystarczająca ilość hormonu insulin, który jest produkowany przez trzustkę i odpowiada za regulację właściwego poziomu cukru we krwi. Cukrzyca typu 1 jest chorobą autoimmunologiczną, układ odpornościowy chorego działa błędnie i atakuje własne komórki, w tym przypadku komórki beta trzustki produkujące insulinę. Choroba ta aktualnie uznawana jest za nieuleczalną, terapia opiera się na permanentnym podawaniu insuliny poprzez podskórne iniekcje.

Aby Kajtek mógł w pełni korzystać z życia musi przyjmować insulinę przy pomocy pompy insulinowej, którą ciągle nosi przy sobie. Dzięki niej wyrównanie cukru jest lepsze, co w wielkim stopniu wyklucza pojawienie się ewentualnych powikłań w przyszłości. Żle wyrównana cukrzyca może uszkodzić wzrok, nerki, układ krwionośny.Kajtek dzielnie znosi wszystkie trudy związane z leczeniem, pomiar glikemii(8-15 razy dziennie), wkłucia w tkankę podskórną co 2-3 dni. W tych działaniach potrzebuje wsparcia drugiej osoby 24 godziny na dobę. Taka perspektywa nie napawa optymizmem dorosłego człowieka, a co dopiero 3 letnie dziecko.Mimo wszystko Kajtek jest radosnym i optymistycznym chłopcem, bardzo dzielnie stawia czoła chorobie. Wierzymy, że kiedyś doczekamy dnia, że cukrzyca w końcu stanie się uleczalna i Kajtek będzie miał normalne życie jak reszta chłopców.


Przekaż nam 1% podatku

KRS: 0000145387

Wesprzyj nas datkiem

Chcesz pomóc w inny sposób?


© Stowarzyszenie Otwarte Serca w Grudziądzu - Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i realizacja: Studio113